top of page

Neden Pirinç Yemeliyiz?

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2021

Ortalama 140 gün...


Tohum tarlaya düştükten hasat edilene kadar geçen süre. Tıpkı bir bebek gibi, gün ve gün iyi yetişmesi için işçiliği Dünya üzerindeki diğer tarım sektörleri açısından en zor olan tarımsal çeşit. Bu nedenle ürettiğimiz ürünleri sofralara gelene kadar ki sürede bu bilinç doğrultusunda üretmeye gayret gösteriyoruz. Satışa sunduğumuz tüm ürünleri ‘İyi Tarım‘ uygulamalarıyla yetiştiriyoruz.

Türk mutfağının değişmez değeri olan pirinç sofralarımızda tercih ettiğimiz en sağlıklı besin kaynaklarının başında geliyor, kulaktan dolma tüketmeyiniz anlayışı tamamen yersiz ve yanlış bir bilgidir aksine, Zararlı yağlar, sodyum ve kolesterol içermediği için dengeli beslenmenin tartışılmaz bir parçasını oluşturur.

Pirinç Dünya üzerindeki en çok tercih edilen gıdaların başında gelir, öyle ki Asya ülkeleri ortalama yılda 80 kilogram kişi başı tüketim gerçekleştirir, bilinen doğrultusunda küçük miktarları bile insanları canlı ve sağlıklı tutmak için yeterlidir. İçerisinde bulundurduğu düşük sodyum nedeniyle kan basıncı yönetimi ve hipertansiyon sorunu olanlar adına değerleri düşürme açısından en çok tercih edilen gıdaların başında gelmektedir.

Esmer pirinç gibi tam tahıllı ürünler bilinen bir çok farklı kanser türüne karşı etkin koruma sağlamaktadır, içinde bulundurduğu yüksek miktarda karbonhidrat ile güçlü bir enerji kaynağıdır ve beynin normal işleyişine katkı sağlar, karbonhidratlar metabolizma için enerji alımı açısından kaçınılmazdır.

Alzheimer hastalığında esmer pirinç çeşitlerinin kullanımı hastalığın gelişmesini önleyici niteliktedir. Çeşitli pirinç türlerinin beyindeki, bunama ve Alzheimer hastalığına neden olan serbest radikaller ve diğer tehlikeli toksinlerin etkilerini engelleyen nöro-koruyucu enzimleri tetiklediği gösterilmiştir.

Bunlar pirinç için bazı teknik ve gerçeğe dayalı bilinen faydalardır, Asya ülkelerinde 3 öğünde tüketildiği sıklıkla gözlemlenmekte ve bu ülkelerdeki toplumların ortalama yaşam süreleri bizlere göre daha yüksek seyretmektedir. Kulaktan dolma bilgilerle değil gerçekler doğrultusunda hareket ederek ne yediğimizi iyi bilmeli ve neden yemeliyiz sorusuna iyi cevap vermeliyiz. Biz üretici olarak gelecek nesillerin sağlıklı gelişmeleri ve toplumumuzun gelişmesine katkı bulunmaları ümidiyle üretime devam ediyoruz ve sizlere sağlıklı günlerde buluşma arzusuyla sonlandırıyoruz.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page